National Collegiate Gymnastics Association

Floor

All Around | Bars Vault Floor | Beam | Team

Floor Ranking by SAS – March 13, 2017
SAS Rank Gymnast School SAS
1 Brittany Vasile BROCKPORT 9.7813
1 Lisa O’Donnell UW-WHITEWATER 9.7813
3 Kaylee Jondahl UW-STOUT 9.7625
3 Jenn Sklenar BROCKPORT 9.7625
5 Candis Kowalik BROCKPORT 9.7563
6 Courtney Pickett UW-WHITEWATER 9.7438
7 Eboni Jackson WINONA 9.7313
8 Elsa Spitzmueller UW-LA CROSSE 9.7250
9 Taylor Keough BROCKPORT 9.7250
10 Bridgette Schaal BROCKPORT 9.7125
11 Kari Willett UW-LA CROSSE 9.6875
11 Nicole Silva SPRINGFIELD 9.6875
13 Alexandra Puryear URSINUS 9.6750
14 Bailey Finin UW-OSHKOSH 9.6750
15 Bailey Gildemeyer CORTLAND 9.6688
15 Mikala Bugge UW-STOUT 9.6688
17 Tali Twomey SPRINGFIELD 9.6625
18 Kate Mierow UW-WHITEWATER 9.6625
19 McKenna Passalacqua CORTLAND 9.6625
20 Meghan Cash BROCKPORT 9.6563
20 Erin Olson EAU CLAIRE 9.6563
20 Sydney Tribbett HAMLINE 9.6563
23 Heather Brubaker URSINUS 9.6500
24 Rachel Filipski CORTLAND 9.6500
25 Eleanor LaFountain URSINUS 9.6438
26 Marissa DeAngelo SPRINGFIELD 9.6375
27 Alyssa Carroll WINONA 9.6250
28 Alex Kopp GUSTAVUS 9.6125
28 Abby Ostrovsky UW-LA CROSSE 9.6125
30 Savana Kettner UW-LA CROSSE 9.6063
31 Lauren Zurowski EAU CLAIRE 9.6063
32 Emily Anderson GUSTAVUS 9.5938
32 Danielle Turner UW-OSHKOSH 9.5938
34 Emily Szembrot ITHACA 9.5875
35 Livy Kressler HAMLINE 9.5875
36 Victoria Gery ITHACA 9.5813
37 Darby Slater HAMLINE 9.5750
38 Lewa Evans UW-WHITEWATER 9.5750
39 Amy Enright UW-LA CROSSE 9.5688
39 Carolyn Nichols ITHACA 9.5688
41 Kennedy Utz WINONA 9.5625
42 Belle Ihde UW-STOUT 9.5563
43 Monique Muehlethaler UW-LA CROSSE 9.5563
44 Samantha Wiekamp UW-LA CROSSE 9.5375
45 Alexa Vorderbruggen HAMLINE 9.5250
46 Kelsey Stewart URSINUS 9.5188
46 Casey Sullivan BROCKPORT 9.5188
48 Madi Bowen SPRINGFIELD 9.5125
49 Jessica Clemens SPRINGFIELD 9.5063
50 Lauren Kershner GUSTAVUS 9.5000
50 Amanda Malo GUSTAVUS 9.5000
50 Lily Szafranski CORTLAND 9.5000
53 Megn Tran WINONA 9.4813
54 Sabrina Tusavitz URSINUS 9.4750
55 Amelia Moorehouse EAU CLAIRE 9.4688
55 Stephanie Mager BROCKPORT 9.4688
55 Amy Thomas ITHACA 9.4688
58 Breanna Couts URSINUS 9.4625
59 Sierra Beaver UW-STOUT 9.4625
59 Jessica Bernardo UW-OSHKOSH 9.4625
59 Mia Dimartino CORTLAND 9.4625
59 Rosie Giese HAMLINE 9.4625
63 Kiya Bjorge EAU CLAIRE 9.4500
64 Acacia Fossum UW-WHITEWATER 9.4438
64 Tori Erickson EAU CLAIRE 9.4438
66 Arianna Turso CORTLAND 9.4438
67 Dana LoCascio UW-OSHKOSH 9.4313
68 Breanna Murray WINONA 9.4188
69 Franchesca Hutton UW-WHITEWATER 9.4063
70 Skylar Haas URSINUS 9.3938
71 Kyndel Yett RHODE ISLAND 9.3813
72 Victoria Gendreau SPRINGFIELD 9.3625
73 Sarah Engstrom EAU CLAIRE 9.3500
74 Alana Currin WINONA 9.3438
75 Leah Messelt WINONA 9.3125
76 Allie DiBiase RHODE ISLAND 9.3063
77 Jaimie Niedermayer GUSTAVUS 9.2875
78 Caitlin Cooper HAMLINE 9.2813
79 Lauren White SPRINGFIELD 9.2313
80 Emily Vankrevelen EAU CLAIRE 9.2188
80 Brooke Terry UW-STOUT 9.2188
80 Erin Shea RHODE ISLAND 9.2188
83 Katie Fiorilli UW-WHITEWATER 9.1938
84 MacKenzie Nicholson UW-STOUT 9.1813
85 Paige Landes ITHACA 9.1688
86 Victoria Aycock GUSTAVUS 9.1625
87 Miranda Murphy RHODE ISLAND 9.1063
88 Chandler Lynn RHODE ISLAND 9.1000
89 Grace Davis RHODE ISLAND 9.0750
90 Amanda Cioli ITHACA 9.0625
91 Emma Byrd UW-STOUT 9.0438
92 Baylee Tkaczuk UW-OSHKOSH 9.0313
93 Madison Reiter UW-OSHKOSH 8.6875
94 Violet Pinola RHODE ISLAND 8.5688